aktuálně
Pátek, 29 března, 2024

Dobrá a špatná půjčka: Jaký je v nich rozdíl?

Ne všechny půjčky a úvěry musí nutně znamenat něco špatného. V některých případech se vám více vyplatí zadlužit se, než se stejnou částku snažit spořit dlouhé roky. Jste-li schopni své závazky splácet v řádných termínech, nemusí vám hrozit žádný problém. Existují ale dobré a špatné půjčky. Po které tedy sáhnout a které se raději vyvarovat obloukem?

Jednou z věcí, co nutně musíte vědět o dluzích, je, že dobrá i špatná půjčka s sebou přináší určité riziko. Zároveň může znít poměrně absurdně, když se řekne, že např. na hypotéce můžete vydělat. Po pár výpočtech, ve kterých je dobré počítat s dobou šetření, růstem nákladů, růstem nájmu a také s růstem cen nemovitosti, už ale čísla hovoří jasně.

Pokud si chcete vzít například půjčku na bydlení, musíte zohlednit úrokovou sazbu, nový náklad v podobě měsíční splátky a také snížení úspor, protože zhruba 20 % z hodnoty nemovitosti je nutné zaplatit z vlastních zdrojů. Na druhou stranu ale nemusíte platit nájem a velkou část financí můžete investovat, protože není nutné odkládat bokem až tak vysokou částku.

Kdy se jedná o dobrou půjčku

O dobrou půjčku jde v případě, že je pro vás přínosem a nezkomplikuje vám život. Nemusí jít pouze o hypotéku, ale týká se to například i refinancování, díky kterému se lze zbavit nevýhodné půjčky a získat lepší podmínky pro splácení. Jednou z těchto alternativ výhodnějšího získání finančních prostředků může být například půjčka na účet.

Jedním z měřítek, podle kterých se dá poznat, zda je půjčka dobrá či špatná, může být hmotný výsledek půjčky. Nabízí se nám porovnání půjčky na dovolenou a na nemovitost. Zatímco z dovolené si odnesete fotky a zážitky, nic hmatatelného, co by vás do budoucna mohlo finančně zajistit, s sebou nenese. Oproti tomu po splacení hypotéky se stanete majitelem nemovitosti, která vám může zajistit střechu nad hlavou, a právě díky tomu je jednou z těch přínosných forem půjček.

Které dluhy jsou špatné

Půjčky byste si měli brát pouze v případě, že se jedná o neodkladnou potřebu. Například půjčka na nejnovější telefon, drahou dovolenou či na nový spotřebič, když je ten starý stále funkční, by se do této kategorie rozhodně nedaly zařadit.

Pokud si berete i tak půjčku, je nutné, abyste vycházeli ze své životní situace. Při zadlužování proto chtějte vždy vědět, na kolik peněz vás půjčka ve výsledku vyjde. Měli byste tak být schopni spočítat, zda na její splácení budete mít prostředky nejen příští splátku, ale i tu další nebo třeba za půl roku.

Related Posts

Comments

PR článek

Nejnovější články